קיבוץ געש
קיבוץ געש
חסר רכיב

דליה מורן נפרדת מצבי פאוסט ז"ל

11/02/2019

צבי פאוסט

האיש שהתנ"ך, המשנה והתלמוד היו נר לרגליו בכל פעילותו התרבותית העניפה, לא היה רב במובן העכשווי או הגלותי.


הוא היה רבי – וכמו חכמי המשנה והתלמוד – התנאים - גם הוא לא הפך את התורה קרדום לחפור בו, מקור פרנסה.


גם הוא כמותם היה איש מעשה ולצד פעילותו התרבותית העניפה , עסק גם במלאכות העולם הזה.


כמו הלל הזקן, שהיה חוטב עצים  וכמו בן זוגו שמאי שהיה בנאי, כמו רבן גמליאל שהיה פחמי ורבי יוחנן הסנדלר, כך גם צבי, שבמשך כל חייו בקיבוץ תרם לחיי החברה והתרבות את הנקודה הרוחנית היהודית המסורתית, בחגים, בעלונים, ובהתכנסויות  שונות.


צבי לא היה רב, לא היה למדן מקצועי וביום-יום שלו עסק במלאכת כפיים.


כבר בימי ההכשרה בארגנטינה אימץ לעצמו את מקצוע הנגרות, ובגעש עבד שנים רבות בנגריה, מנגר לצרכי המשק ובמשך הזמן יוצר רהיטים משובחים גם להנאת חברי הקיבוץ.  נדמה לי כי אין כמעט חדר מחדרי ותיקי געש שלא התברך ברהיט כל שהוא שיצר צבי: חזק, עמיד, שורשי.


ואילו  צבי, איש הרוח, התנהל ברחבי ישראל, באוטובוסים, ללא מכונית משלו. לבית השיטה, מכון החגים הקיבוצי להיפגש עם אריה בן-גוריון, לקיבוץ העוגן   לפגוש את זכריה גורן, ולנקודות נוספות על פני מפת ישראל, לשם לימוד ועשייה תרבותית יהודית קיבוצית.


הוא ממשיך בעבודתו בנגריה ומשזו חדלה לפעול הוא עובר למטע ולומד מלאכה חדשה: הרכבת ייחורים לשם השבחת עצי המטע.


ובתווך – לכל עלון היוצא בגעש, מפיק צבי דף של "שאר רוח", ניחוח של מסורת ודברי חכמים מארון הספרים היהודי.


לא רבים יודעים כי צבי הוא בעצם אוטודידקט. על קירות ביתו לא נמצאות תעודות אקדמאיות ולא דיפלומות , אך מדפי ספרייתו עמוסים במאות חוברות ופרסומים שיצר עם חבריו, בתחומי החג, חכמת חז"ל, הגות  יהודית חילונית וחינוך .  בפרסומים אלה – אין ספור הצעות מעשיות לציון מחזורי החיים באורח יהודי-חילוני.


השילוב יוצא הדופן שהתקיים בצבי בין איש המעשה ואיש הרוח, אותו קיבל מ"מוריו" הרוחניים, חכמי המשנה והתלמוד, הוא בעצם הגשמת המאמר החשוב של הרמב"ם: "אהב את המלאכה ושנא את הרבנות" וכן " תורה שאין עימה מלאכה – סופה בטלה וגוררת עוון"


יהי זכרו וזכר פעולתו נצור בזכרון דברי ימיה של געש

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב