קיבוץ געש
קיבוץ געש
חסר רכיב

להשאיר את ההווה מאחורינו/מאת דב ניימן

11/05/2019

מערכת הבחירות עם השמצות, כישלון של השמאל ובראש מפלגת העבודה, בין בוני המדינה, מפ"ם, ובניצחון בפעם החמישית של מר נתניהו, לא זקוקים לפסיכולוג על מנת לנתח התנהגות של עמים וחברה של עמים. ההיסטוריה לאורך השנים הוכיחה כי פריפריות, עוני וגם סבל, נאחזים במנהיג שמבטיח כי "יצילנו מרעב" עתה, כאמור, הכותרות של עיתונינו, הרכבת הקואליציה, על כן ולפי כך לא מיותר ללמוד את עברנו, את מלחמתנו נגד אויבינו שעדיין לא תמה, כי אנו נלחמים על קיומו של העם היהודי בארץ ישראל.

וכפי שאומר בתוכניתו מדי שבת, יצחק נוי, כשפונה אל פרופסורים המשתתפים בתוכניתו:  "מה היית רוצה שילמדו הדור החדש"... על כן בחרתי הפעם נושא חשוב מאוד של התנועה הציונית לקראת תקומתה של מדינת ישראל. "הצהרת בלפור" הייתה הצהרה בעלת משמעות אדירה מטעם  ממשלת בריטניה אל לורד רוטשילד, אישיות בעלת השפעה ובנקאי נודע המעורב בתנועה הציונית. 

 

הצהרת בלפור

משרד החוץ  foreign office

2בנובמבר 1917

לורד רוטשילד היקר

יש לי עונג רב להעביר אליך מטעם ממשלת הוד- מלכותו את הצהרה האוהדת הבאה לשאיפות היהדות הציוניות.  

שהוגשה לקבינט ואושרה על- ידיו:  "ממשלת הוד-מלכותו: מביטה בעין יפה על ייסודו של בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל, ותעשה במיטב מאמציה כדי להקל על הגשמתה של מטרה זו, בתנאי ברור שלא ייעשה דבר, העלול לפגוע בזכויותיהן האזרחיות והדתית של העדות הלא- יהודיות הקיימות בארץ ישראל, או בזכויות במעמד הפוליטי שהיהודים נהנים מהם באיזו ארץ אחרת, אכיר לך תודה, אם תביא הצהרה זו לידיעת הפדרציה הציונית. שלך, ארתור גיימס בלבור. 

 הצהרה זו מטעם ממשלת בריטניה עלינו לזכור, התרחשה שלושים שנה לפני ההכרזה על הקמת מדינה יהודית, כ"ט בנובמבר 1947, ובהמשך שנים אלו התרחשו סכסוכים ללא הפסקות בין העולם הערבי כולל ערביי ישראל, אשר גינו  את הצהרת בלפור. איבה וגינויים, ניתן לומר, ללא עוררין, מאבקים נגד הטרור האיסלאמי שהתחיל להתעורר והקימו ארגונים בעלי השפעה למאבק נגד "הצהרת בלפור" כמו חמאס ונגד אמריקה משום שהנשיא טרומן נתן יד להקמת מדינת ישראל בכ"ט בנובמבר 1947, לעיל, טרור אכזרי נגד היהודים, אינתיפאדות, הרג וחבלות באוטובוסים. אצלנו הפלמ"ח, ההגנה וכמובן  אחר כך צה"ל שיצא להגנת ישראל בכל הגבולות ונגד פלישת מדינות ערב יחד עם ערביי ישראל תחת פיקודו של המופתי מירושלים, חאג' אמין-אל חוסיין, ידיד של היטלר  שנפגשו בשנת 1942 על מנת למצוא את "הפיתרון הסופי" גם למדינת ישראל שבדרך.

הפלישה של העולם הערבי, כאמור, לא צלחה. התרסקותם , ותחושת התבוסה שהיהודים, צה"ל ועולים חדשים הכתה אותם.  ואכן זה לא נגמר, וכפי שאנו יודעים היטב, מלחמות לא פסקו, וישראל יצאה כמה פעמים עד שגם שתי מדינות ערביות, מצרים וירדן, דרשו שלום וגם התחננו לכך, אבל עם ארגוני טרור כמו חמאס, ג'יהאד איסלאמי, אש"ף, הטרור ממשיך, עד השלום שכן יבוא.

מסקנות לגבי "הצהרת בלפור" וכך כותבת אניטה  שפירא, היסטוריונית, מרצה באוניברסיטה תל אביב:  "כראוי למסמך דיפלומטי שהפך לאגדה נקשרו השערות ואגדות גם לנסיבות כתיבתו, כגון אותו סיפור חביב, על פיו החליט ראש ממשלת בריטניה דאז , לויד ג'ורג, על מתן הצהרת בלפור לעם יהודי כתגמול על הישגיו  המדעיים של כימאי בשם  ד"ר חיים וייצמן בשירות המאמץ המלחמתי הבריטי, מאידך גיסא היו שטענו שהיהודים בכוח השפעה מאגי- מסתורי השפיעו על בריטניה בניגוד לאינטרסים שלה, לתת את הצהרת בלפור. אחרים תלו  את הקולר למתן ההצהרה באינטרסים אימפריאליסטים  של בריטניה אולם, אם נרצה להיטיב להבין לאשורה אותה תופעה מופלאה הקרויה הצהרת בלפור יהיה עלינו לחפש את התשובות לשאלותינו בקונטקסט היסטורי של התקופה בה ניתנה הצהרה."

היום אחרי כ-102 שנה מאז ניתנה הצהרת בלפור ( 1917), על דורות ההמשך מוטל  לנתח ולהוציא מסקנות האם זה היה כדאי לתנועה הציונית, לישראל שבדרך, לאזורנו, לעולם ערבי ובפרט לסכסוך ישראל- ערבי?

לדעתי, אינטרסים אימפריאליסטיים  הן הסיבות שהובילו את ממשלת בריטניה. רצונם לשלוט באזור, שימור קשרים עם העולם הערבי, כלומר, אוצרות הנפט, וכאמור שליטה על האזור. הצהרת בלפור אומנם הייתה כנראה חיובית אבל למדנו שבמשך שנים התנהגות הבריטים עם היהודים, סגירת שערי העלייה והמנדאט הבריטי שבידם מוכיחים זאת. 

                                

 

בכל הגבולות ונגד פלישת מדינות ערב יחד עם ערביי ישראל תחת פיקודו של המופתי מירושלים, חאג' אמין-אל חוסיין, ידיד של היטלר  שנפגשו בשנת 1942 על מנת למצוא את "הפיתרון הסופי" גם למדינת ישראל שבדרך.

הפלישה של העולם הערבי, כאמור, לא צלחה. התרסקותם , ותחושת התבוסה שהיהודים, צה"ל ועולים חדשים הכתה אותם.  ואכן זה לא נגמר, וכפי שאנו יודעים היטב, מלחמות לא פסקו, וישראל יצאה כמה פעמים עד שגם שתי מדינות ערביות, מצרים וירדן, דרשו שלום וגם התחננו לכך, אבל עם ארגוני טרור כמו חמאס, ג'יהאד איסלאמי, אש"ף, הטרור ממשיך, עד השלום שכן יבוא.

מסקנות לגבי "הצהרת בלפור" וכך כותבת אניטה  שפירא, היסטוריונית, מרצה באוניברסיטה תל אביב:  "כראוי למסמך דיפלומטי שהפך לאגדה נקשרו השערות ואגדות גם לנסיבות כתיבתו, כגון אותו סיפור חביב, על פיו החליט ראש ממשלת בריטניה דאז , לויד ג'ורג, על מתן הצהרת בלפור לעם יהודי כתגמול על הישגיו  המדעיים של כימאי בשם  ד"ר חיים וייצמן בשירות המאמץ המלחמתי הבריטי, מאידך גיסא היו שטענו שהיהודים בכוח השפעה מאגי- מסתורי השפיעו על בריטניה בניגוד לאינטרסים שלה, לתת את הצהרת בלפור. אחרים תלו  את הקולר למתן ההצהרה באינטרסים אימפריאליסטים  של בריטניה אולם, אם נרצה להיטיב להבין לאשורה אותה תופעה מופלאה הקרויה

 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב