קיבוץ געש
קיבוץ געש
חסר רכיב

"חוקי עזר" למניעת פגיעה בשטח הגן הציבורי ובמרחב הציבורי בכלל

07/10/2018
07/10/18
הנדון: "חוקי עזר" למניעת פגיעה בשטח הגן הציבורי ובמרחב הציבורי בכלל.
לכל חברי געש שלום
גן הנוי הקיבוצי נחשב בעייני יודעי דבר בעולם כולו כ" יצירה הישראלית המקורית היחידה בתחום האדריכלות" ויש לו מקום של כבוד לצד "הגן הפורמאלי", "הגן האנגלי", "הגן המוסלמי" ועוד.
הגן בגעש הוקם כגן "קיבוצי קלאסי" ולמרות התמורות הרבות אותן עובר הקיבוץ הוא עדיין נחשב לגן רציף ופתוח, המשרה אווירת שלווה ורוגע למהלכים בו. הגן בו אנו חיים הוא אחד מעמודי התווך של איכות החיים לה אנו שואפים ואשר בגללה אנו בוחרים לחיות בקיבוץ ולא בעיר.
אך "לא לעולם חוסן".
בשנים האחרונות נוצרה בקיבוץ אוירה של "מערב פרוע".
מצב זה גורר עמו תופעות רבות של פגיעה במודע או שלא במודע במרחב הציבורי והמשתמשים בו ככלל וגן הנוי כפרט.
אם לא נשכיל להגן עליו עכשיו ,אנו עלולים לאבד את הדבר שבעיני הוא התורם העיקרי לאיכות החיים שבזכותה אנו כל כך רוצים להמשיך ולגור כאן.
הגן או הפארק בתוכו אנו חיים תוכנן כמו מבנה וכל חלק בו תלוי או תומך באחר. בדיוק כפי שאין מורידים בבניין עמוד תומך כיוון שהתקרה תקרוס, כך בגן ישנם: גג, עמודי תמך, קירות וריצפה וכל פגיעה באחד המרכיבים עלול להוביל להתדרדרותו ואף הריסתו של הגן.
עצים (עמודי התמך ותקרת הגן): לעצים נודעת חשיבות מכרעת בבניית שלד הגן. הם מהווים את הבסיס התכנוני סביבו מונחים שאר חלקי הגן. הם מהווים תקרה המגנה עלינו מחום הקיץ ומחסה בזמן גשם שוטף.
העץ הוא אורגניזם הגדל ומתפתח לאט ולכך השלכות רבות. יש להקדיש מחשבה מרובה על מקום השתילה ומין העץ כיוון שלאחר התבססותו קשה מאוד ולעיתים אף בלתי אפשרי להזיזו.
הטיפול בעץ חייב להיות מקצועי כבר מהיותו נטע צעיר וזאת בכדי לבנות עץ חזק ובריא לשנים ודורות קדימה. גיזום לא נכון, טיפול לא מקצועי, או פגיעה ולו הקטנה ביותר יכולה לגרום לנזקים שהתבטאו רק עשרות שנים אחר כך.
שיחים (קירות,מסכים ומחיצות): תפקידם של השיחים בגן הוא להפריד בין "החדרים". ליצור מחיצות המייצרות אלמנט הפתעה בגן, הסתרה של מפגעים, הפחתת רעש, תיחום של פעילויות שונות ועוד.
השיחים מהווים גם קוים המושכים את העין להמשך הגן ולאופק. שתילה לא נכונה או אקראית של שיחים יכולה להוביל למצב של חסימת הנוף, הסתרת האור ויצירת מנהרות ומעברים צרים וחשוכים, הפרעה לתנועת האוויר. כל אלו יכולים להוביל לתחושה של מועקה וקלסטרופוביה.
מדשאות (שטיחים מקיר לקיר): לדשא תפקיד חשוב בגן הנוי. פרט לעובדה שהוא רך ונעים לדריכה, הוא בעל סגולות רבות נוספות. הדשא מהווה ספוג המאט את זרימת מי הגשם בחורף, בכך הוא עוזר להם להיספג בקרקע ומונע את הנגר העילי. הוא גם משמש כספוג לזיהום אויר.
הדשא מוריד את טמפרטורת הקרקע וסביבתו הקרובה במספר מעלות. מחקרים רבים הראו שמשטחי הירוק של הדשא עוזרים בהפגת מתחים וריפוי (זו הסיבה שתמצאו דשא בכל בית חולים.)
למרות שאצלנו ניתן לראות בשדות טרקטורים כבדים נוסעים יום יום על שדות הדשא המוכן, אחזקת מדשאת נוי בריאה וירוקה לאורך שנים היא דבר שונה לגמרי.
כל עליה על המדשאה גורמת לנזקים !! לעיתים הנזק נראה (סימני נסיעה ושקעים) ולעיתים הוא לא נראה לעין, אך הנזק הוא נזק מצטבר שתיקונו דורש פעולות אגרוטכניות יקרות. זו הסיבה שעד היום ישנם מקומות שונים (אפילו קיבוצים) שם אסור לדרוך על הדשא.
לשמחתי אנחנו לא במצב זה אך חשוב להבין כי עליה עם כל כלי רכב קטן או גדול גורמת לנזק שיביא בסופו של דבר להריסת המדשאה.
בנוסף לפגיעה בדשא עצמו עליה על המדשאה גורמת גם לנזקים למערכת ההשקיה (פגיעה בממטרות) הקוליסים שהם חריצי הנסיעה, גורמים לשטח להיות מלא מהמורות הגורמות לנזק למכסחה ואף למפעיל, ופסולת הבניין ופסולת אחרת המתפזרת על המדשאות גורמת הן לנזקים למכסחה והן לאובדן שעות עבודה רבות בניקיונות ותיקונים.
לכן אני חוזר ומדגיש כי אין לנסוע על המדשאות בשום פנים ואופן.
לאור כל האמור למעלה בכוונתנו להביא למזכירות הצעה למספר כללי התנהגות ואכיפה, שמטרתם להפחית הפגיעה בנוי הציבורי.
נשמח לשמוע הערות והצעות לטיפול בנושא.
בברכה צוות ההיגוי
איתן יערי, עירית פאוסט, עוז שורר, גיא פילס
חסר רכיב