קיבוץ געש
קיבוץ געש
חסר רכיב

לאן הפעם?/ מאת סיליה קסטין

08/02/2019

בסוף פברואר "חבורת שביל ישראל" אמורה לסיים את שביל הגולן, אותו התחלנו לפני שנתיים לאחר שסיימנו את שביל ישראל.

בטיול האחרון שלנו הלכנו מגבעת יואב לאנפי-גולן ומשם נסענו לסיור בעין קשתות. הרמה עכשיו ירוקה ומבריקה לעיני המטייל. בית הכנסת בעין קשתות (אום אל קאנטיר), שוחזר ע"י מומחה לשחזור טכנולוגיות עתיקות והתוצאה מאוד מרשימה. כל מי שמטייל בגולן מומלץ לו לבקר באתר, הוא לא יתאכזב.

בחודש האחרון טיילנו הרבה בעקבות הפריחה שמקשטת את ארצנו הקטנה בעונה גשומה זאת. ערכנו סיור באלוני יצחק ובפארק אלונה, וגם פגשנו את חיים יוגב בטיול בנחל פרוד השוצף מהממטרים האחרונים.  בציפורי הלכנו בעקבות הכלניות הצבעוניות אך גם לא קיפחנו את אחיותיהן האחרות האדומות ובשישי האחרון צעדנו משמורת פורה לבתרונות רוחמה בדרום אדום.

אך אני לא רק מטיילת. "סימני דרך" הוא מופע על סיפור חייה של נעמי שמר, הפזמונאית והמלחינה אשר העניקה לעמנו יותר מאלף שירים. הצפייה במופע זו חוויה תרבותית מהנה ונעימה לאוזן. ארבע שחקניות משחקות בחן ובשירה עוצמתית ומרגשת את נעמי שמר בכל מיני תקופות של חייה. העיבודים לשירים חדשניים ומיוחדים. עשרים שחקנים וזמרים על במה אחת והתוצאה ראויה לציון.

ומה ב"סינמה" : החודש ראיתי את: אהבה בימים קרים,  סרט פולני טוב אך קשה ועצוב. הסרט מביא לנו סיפור אהבה של מוזיקאי וזמרת בעת המשטר הקומוניסטי. המשחק מעולה והשירים הרוסים המוכרים לכולנו שזורים לאורך כל הסרט. אם תלכו לראותו אתם תשמעו את "לבלבו אגס וגם תפוח", "האינטרנציונל" ועוד שירים מהפולקלור של חבר העמים. הסרט בשחור לבן.

תקציר הסרט :

על רקע המלחמה הקרה בשנות ה-50, ויקטור והצוות שלו נודדים ברחבי אירופה בחיפוש אחר כשרונות חדשים ללהקה בניהולו. הוא פוגש בזולה, זמרת צעירה, תמימה ומלאת קסם אישי, ובין השניים נרקם רומן. אבל נדמה שהפוליטיקה של התקופה, הרקע השונה ממנו השניים באים וגחמות הגורל חוברים כולם נגד סיפור האהבה הזה. האם אהבתם, חזקה ואמיתית ככל שתהיה, תשרוד?

סרט נוסף: המועדפת הוא סרט על המלכה אן עם כל התככים של בית המלוכה. המשחק נהדר. אוליביה קולמן, אשר משחקת את המלכה, קיבלה את גלובוס הזהב על משחקה והיא לדעתי מועמדת רצינית לאוסקר. היא נותנת בראש. אך לא פשוט לראות את כל הפוליטיקה והמניפולציות שהאנשים בצמרת מרשים לעצמם להפעיל. מוכר לנו מקרוב מהממלכה אצלנו.

 

הנה תקציר הסרט :

תחילת המאה ה-18. אנגליה נמצאת במלחמה עם צרפת. המלכה אן השברירית יושבת על כס המלוכה, אך חברתה הקרובה ליידי שרה צ'רצ'יל מנהלת את ענייני המדינה במקומה. כאשר לארמון מגיעה משרתת חדשה בשם אביגיל, אישיותה הכובשת קוסמת לשרה. שרה לוקחת את אביגיל תחת חסותה. בעוד הפוליטיקה וענייני המלחמה גוזלים את זמנה של שרה, אביגיל ממלאת את הפער שנפער כבת לווייתה של המלכה. חברותן המתפתחת  נותנת לאביגיל הזדמנות להגשים את שאיפותיה, והיא לא תיתן לאף גבר, אישה, תחבולה פוליטית או ארנב לעמוד בדרכה.

ומה בספריה :

קראתי את הראיון האחרון, הספר החדש של אשכול נבו. הוא כותב נהדר אך לדעתי יש לו ספרים יותר טובים כי בספר הזה הסיפור עצמו יותר מדי מתמסמס עם כל הראיון שהוא פורש לפנינו. זהו ראיון ארוך בין הסופר לעיתון כלשהו עם כל מיני שאלות. יש הרבה אפיזודות יפות ומשעשעות אך הדמויות לא משתנות ומתפתחות מספיק. מי שאוהב ערבי סופרים ימצא עניין בספר.

אתמול סיימתי את הספר: האחרות של שהרה בלאו. הספר מביא את סיפורן של נשים שלא רוצות להביא ילדים לעולם. זהו מותחן פסיכולוגי אפל ומושחז, הנכרך סביב אחת השאלות הגדולות של תקופתנו. בסגנונה שאין שני לו ובתנופה מסחררת מעמתת שהרה בלאו את אתוס האימהוּת עם המיתוס היהודי שנלווה לדמויות מקראיות כמרים הנביאה, מיכל בת שאול ובעלת האוב.

כתיבתה של שהרה בלאו היא קולחת וסגנונה מעניין. אני לא משתגעת על ספרי מתח אבל מדי פעם מתחשק לי לראות מה חדש בז'אנר.

"משנכנס אדר מרבין בשמחה". הנה פורים לפנינו. בתור אחת ששנים ניהלתי את מחסן התחפושות פתאום תפסה אותי נוסטלגיה וניסיתי להיזכר בדברים מיוחדים שקרו. קודם כל הייתה למחסן תופרת דגולה, יפה ברקן, שבהרבה מקרים מימשה את חלומו של ילד זה או אחר לתחפושת מושקעת לדוגמא: "מרבה רגליים". יפה הוציאה תחת ידיה עשרות ליצנים, מלכות וחיות רבות, היא גם תפרה להצגות שאפרים ביים וככה העשירה את מחסן התחפושות של געש. והיו גם אימהות סופר משקיעניות כמו מוניקה קופרמן שעיצבה לעינת את "אשכול ענבים", "פחית הקולה", "הגמד על פטריה" ו"הסוכרייה". והיו גם ילדים שהתאהבו בתחפושת אחת והיו שנים מתחפשים לאותה דמות.

מאחלת לכולנו חג פורים שמח ומהנה.

 


תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב