קיבוץ געש
קיבוץ געש
חסר רכיב

מהנעשה במרכזון הבוגר/ מאת אפרת וייס

05/02/2019

הפעילות שלנו במהלך השנה מתקיימת בימי שישי ואחת לחודש אנחנו נפגשים לפעילות ערב. בחופשים המרכזון פעיל מלא.

תכני הפעילות מגוונים, והנושאים הדומיננטיים הם טבע וסביבה, חשיפה לעולמות ולתחומים פחות מוכרים, משחק ושיתוף פעולה, אחריות וארגון, חיבור עם אירועים ברמת הקהילה והמדינה ועוד. אביא כמה דוגמאות:

בתחום הטבע והסביבה אנחנו יוצאים לטיולים, בחורף נהנים משייט באגם שלנו (עם יוסי הסקיפר), משחקים ואוכלים במחנה. כמו כן השתתפנו בפעילות של רשות הטבע והגנים כאן בגבעות, שעסקה בעקירת מין פולש. בהמשך הדרך נרחיב את הפעילות - לבקשת הילדים - גם לתחום עזרה לבעלי חיים ועוד.

בתחום ההתנסות בלקיחת אחריות וארגון פעילותאלו באים לידי ביטוי בין השאר בהזדמנויות כמו ארגון פעילות לילדי המרכזון הצעיר (לדוגמא "חנוכזינו"), כמו כן בהתארגנות ספונטאנית של הילדים ויוזמות כמו טורנירים, בישול וכיו"ב . יש בזה הרבה כייף וסיפוק.

בתחום הרחבת הידע וחשיפה לתחומים פחות מוכריםביקרנו במרכז "נא לגעת" שם הילדים הכירו והתנסו באורח החיים של החירשים אילמים. דוגמא נוספת, אנחנו נוגעים בהכרות עם עולם "גוף נפש", שהיא מאוד מאתגרת אבל חשובה ביותר.

משחק ושיתוף פעולהבעצם כל פעם שאנחנו נפגשים לעשייה כלשהי, אם זה משחק, טיול, יצירהכל פעם כזו היא הזדמנות להתמודדות עם תסכול, התחשבות בשותפים, חלוקת אחריות, איפוק, תכנון משותף, ויתור ועוד.

חיבור עם אירועים ברמת הקהילה והמדינהבאירועי יום השנה לרצח רבין נסענו (בתחבורה ציבורית, אוטובוס 601) לכיכר, שם שהינו ליד האנדרטה, שאלנו, חווינו אוירה, קיימנו פעילות בנושא ההסתה. בתחום העשייה בקהילה קיימים 2 פרויקטים בקנה, על אחד מהם תקראו כאן למטה.

נושא חשוב שמלווה אותנו כל פעילות ואנחנו בשיח מתמיד עם הילדים וההורים הוא בתחום ההתנהגות הסובלנית והשאיפה לשפה נעימה ומכבדת.

האווירה החופשית (אנחנו לא בביה"ס, ולא בתוך כיתה) ובעלת האופי הבלתי פורמאלי מעלה דרמטית את הצורך שלנו, הצוות, בתיווך ושיח מתמיד אודות אופני הביטוי הראויים.

נדרשות פרקטיקות של איפוק, התגברות על תסכול וכעסים ועידון התגובות לכאלו שלא יפוצצו פעילות/משחק ולא יפגעו באחר.

אציין שכיום, במרכזון הבוגר קיים חוסר איזון מובהק מבחינה מגדרית (בערך 90% בנים). מה שבהחלט דורש עוד מחשבה בבחירת התכנים ויותר מזהבאופן הבאתם.

מבט קדימה:

בשבועות הקרובים שלקראת פורים, ננסה יחד להחזיר את מחסן התחפושות שהלך והתפייד עם השנים. פרוייקט שאנחנו מרימים בשיתוף עם פארלי פילס. זה פרויקט חשוב המשלב קשר עם הקהילה, התנסות בצרכנות נבונה וחוויה של עשייה ותרומה. בהזדמנות זאת אני קוראת לכל מי שיש לו תחפושות בארון -

תעקבו אחרי הפרסום שיופיע בקרוב! ילדי המרכזון יחכו לכל פריט ותחפושת.

לסיכום, אנחנו הצוות, עושים ונמשיך לעשות מאמץ כדי להיות שם בשביל הילדים, לדאוג שהמרכזון יהווה קרקע להתפתחות ולחוויות מרחיבות ידע ורגש, תוך התמודדות, סיפוק מצליחת אתגרים, והנאה מהזמן המיוחד הזה ביחד.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב