קיבוץ געש
קיבוץ געש
חסר רכיב

אחד במאי/ מאת דב ניימן

10/05/2019

כל השנים של תקופה הן חלק מההיסטוריה של העולם, והנה באחד במאי בשנת 1872התקיימה הפגנה בטורונטו שבקנדה,  שארגנה הפדרציה  של ארגוני עובדים  אשר דרשה לשחרר פועלים כלואים שהתקוממו נגד תנאי השכר, וחג הפועלים הבינלאומי, "אחד במאי" נקבע ב-1893. בעקבות שביתה זו שביתות והפגנות של פועלי העולם, למדו להתארגן על מנת  להביע את מחאתם בפני ממשלות ומעסיקים. זה היה תמיד יום שמח אבל גם יום עצוב עקב שערוריות, התקוממויות נגד המשטרה שדיכאה וניצול עד רעב של האדם העובד.

גם באמריקה התחוללו הפגנות סוערות בעת המשבר כלכלי בשנת 1929, וגם כמובן בדרום אמריקה. הפגנות ב"אחד במאי" בישראל התחילו בערים חיפה, נצרת, ובכל המדינה, בעצם טרם מדינה, התנועה הקיבוצית כבר חגגה ויצאה לרחובות תל אביב. בשנת 1952, כמדומני, ארגון שהיה תחת ארגון ההסתדרות, ומפלגות סוציאליסטיות כמו מפ"ם, מפא"י, אחדות עבודה ומק"י המפלגה הקומוניסטית בראשות משה סנה, מנהיג ציוני דגול שאחרי שעזב את מפ"ם הקים את מק"י. העיתונים יצאו בכותרות אדומות, סמל של חג ועצב על הדם שנשפך למען חיים יותר אנושיים ונורמליים  לפועלי ישראל ולפועלי כל העולם.

למה ומדוע דעך יום גדול של הזדהות עם פועלי ישראל? שעוד היום ב "אחד במאי" סוגרים מפעלים ומעבירים לטורקיה, כפי שהתרחש לפני שנים כשסגרו מפעלי טקסטיל בנצרת עילית והעבירו אותם לירדן, גם בירוחם סגרו מפעל עם 250 פועלים שנזרקו לרחוב וללא פרנסה, ירוחם עיר דרומית שבראשה עומדת נחמה טל, חברת מפלגת "העבודה". אז מי היום מזדה עם בעיות של פועלי ישראל? קולה של ההסתדרות אינו נשמע, על מפלגת העבודה להושיט עזרה, זה אמור להיות לדעתי תפקידה הראשון אחרי הבחירות ואשר אתמול, 30 באפריל, נבחרו חבריה כח"כים בכנסת ישראל.                              

אסור לשכוח את ההזדהות עם הנזקקים שלנו, ובכל העולם ושילדים עדיין מחפשים אוכל בערימות אשפה, "אחד במאי" דעך, אבל זאת טעות היסטורית.
תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב