קיבוץ געש
קיבוץ געש
חסר רכיב

אודות

03/03/2016

קיבוץ געש שוכן באזור השרון, כ-10 קילומטר מצפון לתל-אביב, ממערב לכביש החוף (כביש מספר 2), על גבעות כורכר המשקיפות לים התיכון (קישור למפה).

הקיבוץ נוסד בשנת 1949 על-ידי ראשוני העולים של תנועת "השומר הצעיר" מדרום אמריקה, עלה לקרקע ב-5 ביולי 1951.

במלחמת השחרור השתתפו מייסדי געש בהגנה על נגבה. רצונם היה להתיישב בסמוך לאזורי הקרבות, לאחר שאיבדו 3 מחבריהם. אולם "הקיבוץ הארצי" חשבו אז ש"גם חוף הים הוא ספר", ומייסדי געש נשלחו בצו-התנועה לישב את גבעות הכורכר השוממות של "חוף השרון", הרחק מנגבה וסביבותיה.

עפ"י אגדה מקומית, שמו של היישוב ניתן לו (באופן זמני) על ידי אברהם הרצפלד, שבמפגש עם חברי הקיבוץ אמר: "אני רואה שאתם דרום-אמריקאים רועשים וגועשים, על כן אציע לכם את השם געש".

בשנים האחרונות שונה המבנה הארגוני ההיסטורי של הקיבוץ. בוצעה הפרדה ארגונית-כלכלית-ניהולית בין עסקי הקיבוץ וקהילת החברים. עסקי הקיבוץ תאגדו כאגודות חקלאיות בע"מ.
בשנת 2007 אימץ הקיבוץ את ה"תוכנית לשינוי אורחות החיים" שעיקרה - העברת הפרנסה לאחריות החברים תוך יצירת זיקה כספית חדשה בין "התרומה הכלכלית" של החברים וקבלת "תמורה חומרית" בגינה. לצד שינוי יסודי זה, סוכמה גם אמנה חברתית לשותפות חדשה המעודדת חופש אישי להתפרנס על-פי כישורים אך תוך שמירה על פערי-השתכרות מתונים בין החברים ורצון לשמור על ערבות הדדית נרחבת - בה קיימת אחריות חברתית ל"רשתות ביטחון כלכלי": מיסוד קרנות פנסיה, שירותי סיעוד, בריאות, דיור וחינוך לכלל החברים.
ערב חג השבועות תשס"ט, מנתה אוכלוסיית הקיבוץ כ-600 נפשות. לאחר קבלת ה"שינוי" הצטרפו כ-70 בנים לחברות בקיבוץ.

מערכת החינוך בגעש מצטיינת בתחומה לאורך שנים, ופתוחה לילדי הסביבה. בגעש פועל בית-ספר יסודי ייחודי בשם "א.ד.ם. וסביבה" שעל עקרונותיו נמנים אכפתיות, דמוקרטיה ומיצוי פוטנציאל.

כלכלת הקיבוץ מבוססת על תעשייה (געש תאורה), חקלאות (דשא מוכן געש, מטעים, רפת "חוף השרון"), תיירות אירוח ופנאי (מרחצאות חמי געש, אירוח כפרי געש), שיווק (ת.ש.ר. געש), מרכזים מסחריים (חצר געש), "עבודות-חוץ" של חברים ועוד...
חסר רכיב